Widok z gór

8 marca 2018

Zarówno sezon zimowy, jak i letni obfitują w turystyczne wyprawy na górskie szczyty. Wędrówka wyznaczonymi szlakami pozwala podziwiać widoki oraz spędzić aktywnie wypoczynek. Jest to również niepowtarzalna szansa sprawdzenia, własnej wytrzymałości oraz granic własnych możliwości.

Mieć na oku szczyt

Niezależnie jednak od tego, dlaczego ktoś decyduje się na wyprawę, powinien on zadbać o to, aby była ona bezpieczna i starannie przemyślana. Nie ma nic gorszego od sytuacji, w której ktoś lekkomyślnie ocenia własne szanse, pragnąc postawić własne życie na szali. Takie sytuacje rzadko kończą się szczęśliwie.

Jednak mimo ryzyka, z jakim związane są wszelkiego rodzaju wędrówki górskie, jest to jedna z aktywności, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Z tego też względu różnorodne służby dokładają wszelkim starań, aby ułatwić i maksymalnie zmniejszyć ryzyko poprzez wyznaczanie bezpiecznych ścieżek, zamykanie trudnych szlaków czy też przygotowywanie materiałów instruktażowych dla wszystkich turystów i doświadczonych wspinaczy.


Niezbędny sprzęt w góry według Outdoor Life

Odpowiednie zabezpieczenie

Każdy kto lubi się wspinać wie, jak ważna jest asekuracja – nie inaczej jest w przypadku turystycznych wypraw w góry. Brak doświadczenia wspinacze powinni nadrabiać odpowiednim przygotowaniem i rozwagą.  Należy zabrać ze sobą odpowiedni ekwipunek (latarkę, telefon, mapę, zapałki, apteczkę oraz taśmy do wykonania szybki napraw), suchy prowiant, którego nie trzeba przyrządzać oraz ciepłe ubrania, zwłaszcza kurtkę, jeżeli wybiera się w czasie ciepłego dnia i nie na się jej na sobie w czasie wędrówki.

Generalnie to, co zabiera się na pieszą wyprawę powinna cechować lekko oraz zajmowanie stosunkowo mało miejsca. W plecaku osoby chodzącej po górach nie ma miejsca na zbędne rzeczy, które pakuje się tam z sentymenty bądź przyzwyczajenia. W czasie kilkugodzinne marszu nogi, plecy i ramiona są szczególnie mocno obciążone, dlatego liczy się każdy gram. Jeżeli bez niego można przeżyć, powinno się go zostawić za sobą, a zabrać tylko to, co jest niezbędne do przetrwania. Dzięki temu w czasie kryzysowej sytuacji nie zabrakło zdrowego rozsądku.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.